Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Úvod » Články » HOŘČÍK

Články / HOŘČÍK

Hořčíkový olej

Bohatý element naší planety -hořčík, je přítomný v každém orgánu lidského těla.

Je považován za životně důležitý minerál pro více jak 300 biochemických reakcí, které regulují naše zdraví.

Bohužel ale většina z nás nemá dostatek hořčíku v těle, a díky tomu nevědomky trpí.

Nedostáváme ho dostatečné množství taky díky filtrování vody a snižování minerálních látek pesticidy v zemědělství.

Příznaky nedostatku hořčíku

Existuje množství často přehlížených příznaků nedostatku hořčíku (magnesia) v organismu, avšak nejčastější příznaky se projevují v oblastech:

 • hlavy – bolest hlavy, slabost, závratě, migréna, nervozita, napětí, deprese, stres, úzkost, porucha soustředění, problémy se spánkem, únava, vyčerpání srdce – bolest na hrudníku, nepravidelný tlukot srdce, zrychlené bušení srdce, pocení, riziko náhlého srdečního selhání svalů – bolest v záhlaví, strnulost šíje, mimických a žvýkacích svalů, svalové křeče, mravenčení v končetinách (parestézia), zvýšená dráždivost (tetanie), třes vnitřních orgánech – žaludeční křeče, průjem, zvracení, křeče v hrdle, napětí trávících orgánů., ledvinové kameny

 • Lidé většinou přehlíží tyto zdravotní těžkosti a k lékaři přichází už se závažnými zdravotními komplikacemi, které jsou následkem dlouhodobě nízké hladiny magnesia v organismu. V mnohých případech by stačilo, aby lidé se zvýšenou potřebou magnesia (tzv. ohrožené skupiny) řešili problém hypomagnesemie preventivně a udržovali si optimální hladinu magnesia v těle. Jakákoliv detoxikace organismu se pomocí hořčíku zlepší o 70%.

Příčiny nedostatku magnesia Minerální látky hrají v lidském těle významnou úlohu podobně jako vitamíny a stopové prvky. Magnesium je druhým nejvýznamnějším kationem v lidském těle a důležitým prvkem kostní látkové přeměny, který ovlivňuje pevnost kostí.

Magnesium (hořčík) v potravinách

Dnešní strava je chudší na přirozený zdroj magnesia a má za následek růst populace trpící hypomagnesemií (nedostatek magnesia).

Magnesium (hořčík) v potravinách se ztrácí především kvůli industrializování potravinářského průmyslu, šlechtění nových odrůd zeleniny a ovoce, technologickému zpracování potravin či celkové změně klimatu.
Stejně tak nevhodná úprava potravin jako smažení nebo konzervování má za následek menší obsah magnesia v potravinách. Množství přijatého magnesia se nerovná množství vstřebaného. Z celkově přijatého magnesia dokáže organismus vstřebat jen asi 30 %. Jeho vstřebávání zhoršuje přítomnost tuků, cukrů, vlákniny a volného vápníku v jídle. Optimální hladinu magnesia v těle narušuje i nadměrné pití alkoholu, kávy a různých energetických nápojů, velký příjem sladkostí.

Další klíčový způsob pro doplnění hořčíku? Hořčíkový olej!

Navzdory svému jménu, hořčíkový olej vlastně ani není olej. Název vznikl v důsledku olejovité textury kdy vločky chloridu hořečnatého se smísí s vodou.

 

Zákoutí hořčíkového oleje

Ionty hořčíku v těle se nejběžněji objevují v kostech, ale jsou také nedílnou součástí enzymů které pomáhají rozkládat potraviny které konzumujeme kvůli energii. Hořčík je pomocníkem v mnoha různých tělesných procesech.

 

Hořčík se podílí na syntéze základních molekul jako je DNA, RNA a proteinů.

V kostech, buněčných membránách a chromozomech hořčík tvoří velkou část konstrukčního základu. Hořčík taktéž hraje velkou roli v nutričních reakcích a interakcí, čímž dopomáhá absorbci a rovnováze v těle.

Je důležité si uvědomit, že hořčík je klíčovým prvkem k vstřebávání vápníku.

Tyto dvě úlohy jsou vzájemně ve velmi blízkém vztahu, protože pokud máte nedostatek vápníku nebo se tvoří nerovnováha, je velmi pravděpodobné že máte i nedostatek hořčíku a obráceně..

Často nedostatek hořčíku může být indikátorem pro předpověď pozdějších problémů s nedostatkem vápníku, protože má vliv na jeho absorbci.

Hořčík v těle nikdy nedoplníte pokud užíváte doplňky s vápníkem ! Poměr hořčík s vápníkem musí být v těle 1:2 a vápník je v každé potravině! Z tohoto důvodu používejte jako doplněk hořčík v oleji nebo Malát

 

 

Nedostatek hořčíku má řadu negativních vlivů a byl spojen s:

 • Hypertenze a kardiovaskulární onemocnění

 • Arytmie

 • Ischemická choroba srdeční

 • Vysoké pocení

 • Třes, brnění, studené končetiny

 • Metabolický syndrom

 • Mrtvice

 • Osteoporóza

 • Snížení citlivost na inzulín

 • Astma

 • Migrény a bolesti hlavy, bolestivá menstruace

 • Záněty

 • Problémy s vnitřními výstelkami cév

 • Snížení hodnoty cvičebního výkonu

 • Gastrointestinální problémy

 • Vznik ledvinových kamenů

Co je hořčíkový olej ?

Pradávní předci tyto takzvané dávné minerály užívali ke kožní a transdermální terapii po staletí s malou znalostí vědy. Ty zahrnovaly minerální koupele, bylinné obklady, bahenní zábaly a parní kabiny.

Nyní již víme jak prospěšná transdermální terapie může být. V tomto případě transdermální aplikace hořčíku pomáhá při rychlosti a efektivnosti léčby a zabraňuje vedlejším účinkům.

 

Bylo zjištěno, že hořčík ačkoliv je obsažen v mnoha volně dostupných potravinových zdrojích, nebo doplňcích stravy, není dobře absorbován orálně. Hořčík užívaný orálně může být ovlivněn řadou prvků ve střevech, při vyšším dávkování může způsobit projímavé účinky, čímž se rapidně sníží doba ve které se mohou minerály absorbovat.

 

Injekce hořčíku se běžně používají při srdečním infarktu a mozkové mrtvici, ale nejlepší způsob jak pravidelně zvyšovat hladinu hořčíku přes kůži.

 

7 Výhod používání hořčíku

 

1. Sportovní výkon a regenerace

Atleti potřebují adekvátní hladinu hořčíku k podávání lepších výkonů. Studie hořčíku prokázaly, že výkon přerozděluje hořčík v celém těle a jeho nedostatek může mít negativní vliv na fyzický výkon. Sportovci jako gymnasti a zápasníci kteří spoléhají na kontrolu váhy můžou být postiženi nejvíce.

Jednotlivci s nedostatkem hořčíku mohou najít příznivý vliv na jejich sportovní výkony, jeli zaveden hořčík jako doplněk. Hořčíkový olej také účinkuje jako přírodní emulze pro uvolnění svalů, při bolesti svalů a kloubů nebo při bolesti zad, kdy poskytuje úlevu od bolesti.

 

2 Úleva od migrény

Lidé trpící migrénou mají nižší hladinu interculelárního hořčíku během akutních záchvatů migrény. Nízká hladina hořčíku má vliv na množství příbuzných receptorů a neurotransmiterů, které způsobují migrény. Studie také ukázaly, že pravidelné doplňování hořčíku může snížit jejich četnost.

 

3 Péče o pleť

Ve studiích týkající se používání olejů, bylo prokázáno že hořčíkový olej rozlomí různé tuky a mastnotu a proto může pomoci při snižování mastné kůže. Výhody hořčíku zahrnují také zmírnění podráždění kůže včetně akné a zarudnutí.

 

4 Regulace cukrovky

Nedostatečné kontrolování hladiny cukru může vyústit k velkému vylučování glukozy v moči, což vyčerpává hladiny hořčíku a má závažné důsledky v odolnosti na inzulín. Správná koncentrace hořčíku je velmi důležitá u pacientů s diabetes, u kterých může odolnost na inzulín mít za následek velké problémy s kontrolou Diabetes mellitus.

 

5. Regulace hypertenze

Bylo prokázáno, že suplementy hořčíku způsobují mírné snížení krevního tlaku u pacientů trpících hypertenzí. Existuje celá řada dalších faktorů které mají vliv na krevní tlak u těchto jedinců, bylo ale uzavřeno, že hořčík je jedním z těch hlavních.

 

6. Snížení stresu

Hořčík je již dlouho znám pro svou schopnost zbavit stresu . Pomáhá u nesčetného množství neurologických a fyziologických procesů kdy je tělo pod stresem, takže udržení dostatečné hladiny pomůže vyvážit hormony přirozeně.

 

7. Zlepšení spánku

Hořčík působí jako přírodní relaxační minerál na který nedá dopustit spousta lidí trpící problémy se spánkem. Pomáhá spánku kvůli jeho minerální schopnosti relaxovat GABA receptory v mozku a nervovém systému, který napomáhá "zpomalit" jak je třeba ke spánku.

 

Vhodné jsou také koupele ve vaně, nejvhodnější je 1%ní roztok s Epsomskou solí.

To znamená, že se použije 1 kilogram Epsomské soli na 100 litrovou vanu. Koupel v teplotě 38 C a po dobu minimálně 30 minut, 2-3x týdně.

 

Suplementace hořčíku prokázala také výhody jako

 • Péče proti křečím pro těhotné ženy s preeklampsií nebo eklampsií

 • Ochrana proti poškození mozku u předčasně narozených dětí

 • Pomoc s ranní nevolností těhotných žen

 • Vyvažování hormonů

 • Zmírňování příznaků PMS

 • Prevence osteoporozy

Suplementace hořčíku v těle je záležitostí minimálně 6-12 měsíců

 

Jak používat hořčíkový olej?

 

Je doporučeno, že jakmile začnete používat hořčíkový olej, měli by jste pokračovat 2-3x denně a aplikovat tolik jak moc se budete cítit pohodlně. Nezapomeňte že s přísunem hořčíku do těla je nutno zvýšit přísun sodíku a to pouze v kvalitní soli nikoli v soli běžně používané.  Může nějakou chvíli trvat aby se zvýšila hladina hořčíku, takže je důležité držet se pravidelného denního aplikování. Sledujte vaši pohodu a onemocnění před zahájením aplikace zda je nutné měnit dávkování.

 

Sprej: Postřik hořčíkového oleje přímo na kůži je nejčastější aplikace minerálů. Nejlepší je aplikovat po sprše kdy je pokožka jasně čistá od mastnoty.

Aplikace nejlépe zezadu pod kolena nebo lýtka, do podpaží, na břicho, šlapky, hřbety rukou.

Vyberte si místo, kde Vám to nejlépe vyhovuje. Pro někoho jsou uřčitá místa citlivá a tak udělejte změnu.

Po postřiku se olej důkladně vtírá a nechá se absorbovat minimálně 15 minut. V závislosti na na Vaší volbě se můžete buď později opláchnout či setřít zbytky oleje z pokožky.

Prvních pár aplikací může mít za následek nepříjemné brnění. Tento pocit by se měl vytratit při dlouhodobější apliakci.

 

Masáže: Masáž podporuje krevní oběh a napomáhá maximalizovat absorbci oleje. Hořčíkový olej se užívá především na postižené místo, masáže mohou zmírnit křeče.

 

Koupel: Někteří uživatelé říkají, že přímá aplikace hořčíku může způsobit menší brnění, takže zředění oleje v horké koupeli je výrobnou alternativou.

 

Zábal na nohy: Podobné jako při koupeli, namáčení chodidel nebo nohou v teplé vodě s hořčíkem může působit blahodárně na specifické oblasti.

 

Potencionální vedlejší účinky hořčíkového oleje.

U některých lidí se stávajícími nemocemi nebo citlivostí se mohou vyskytnout vedlejší účinky. Například jedinci s nízkým krevním tlakem by měli používat hořčíkový olej opatrně. Začněte s menším množstvím a krátkým absorbčním časem. Hypotenze může být snadno ovlivněna nízkým příjmem soli, hořčík sůl z těla vylučuje, změnou stravy a léky či doplňky stravy, takže je důležité být opatrný.

 

Pokud užíváte léky proti úzkosti, hořčíkový olej může hyperaktivně přeopravit Váš nervový systém. Pokud se Vám tedy zdá, jako by jste se stávali až příliš uvolnění při kombinování hořčíku a antidepresivi, je nejlepší ihned hořčík eliminovat.

 

Jedinci s citlivou pokožkou by měli testovat velmi zředěnou formu hořčíkového oleje na své kůži před použitím na celém těle. Tak lze docíli přidáním většího množství vody do roztoku. Obvyklé brnění by mohlo být horší a a mohlo by vznikat silné podráždění pokožky pro ty kteří mají již citlivou kůži.

 

Jedinci s poruchou funkcí ledvin a omezení ledvin by měli být rovněž opatrní a měli by se poradit se svým lékařem před zahájením suplementace hořčíku. Jakékoliv léky na předpis by měly být prověřeny zda nezpůsobují nežádoucí účinky při kombinaci s hořčíkem.

Dopřejte si magnéziovou koupel z ,,Živé magnéziové soli" ta má díky vysokému obsahu hořčíku pozitivní vliv na celé tělo. Do vany je třeba dát 1/4-1/2 kg soli a 38-45 stupňů voda. Ve vode vydržet minimálně 20 minut, neoplachovat tělo, jen se utřít a v teplém županu zůstat dalších 20 minut.


Jaká forma hořčíku je nejlepší ?

Hořčík je jednou z nejdůležitějších živin pro lidské zdraví. Účastní se totiž velkého množství tělesných procesů a jako takový je nepostradatelný. Doplňky hořčíku jsou v dnešní době velmi oblíbené a z dobrého důvodu. Některé zprávy uvádějí, že až 75 procent obyvatel má nedostatek hořčíku.

Skvělý způsob doplnění hořčíku je jíst stravu s vysokým obsahem hořčíku, ale ani to nemusí být dost. Většina potravin v moderní stravě příliš hořčíku neobsahuje, navíc obsah hořčíku v potravinách díky vyčerpanosti půdy stabilně klesá.

Pokud se zajímáte jak nejlépe doplnit hořčík pomocí doplňků stravy, zjistíte, že existuje velmi mnoho různých druhů hořčíku. Ne všechny jsou však stejné či srovnatelné.

Různé formy hořčíku jsou v těle různě metabolizovány a mají i některé rozdílné účinky. Velmi důležité je, do jaké míry bude hořčík v těle vůbec vstřebán.

Která forma hořčíku je tedy nejlepší z hlediska přínosů pro zdraví, vstřebatelnosti a možných vedlejších účinků?

Nejlepší formy hořčíku:

Glycinát

Glycinát nebo bisglycinát hořčíku je jedním z nejlepších doplňků hořčíku, protože je snadno absorbován. Jedná se hořčík navázaný na aminokyselinu glycin. Působí relaxačně, je dobrý pro zklidnění střevní stěny a nervů. Jedná se o jednu z nejlepších forem hořčíku pro ty, kteří mají nedostatek hořčíku nebo pro každého, kdo chce zvýšit hladinu hořčíku v důsledku stresu.

Malát

Kyselina jablečná se přirozeně vyskytuje v mnoha potravinách, zejména v ovoci. Kyselina jablečná je klíčovou součásti procesu výroby energie v těle. Tento proces se nazývá Krebsův cyklus a je zodpovědný za výrobu energie ATP. Pokud je malát zkombinován s hořčíkem, vytváří prostředek, který poskytuje uklidnění a zároveň víc energie jako nakopávač. Tento typ doplňku hořčíku je skvělý pro stavy nízké energie, únavu a bolesti svalů. Zároveň je jeho vstřebatelnost stejně vysoká jako u hořčíku bisglycinátu. To z něj dělá jednu z nejlepších forem hořčíku vůbec.

Hořčík Treonát

Studie ukazjí, že hořčík treonát může proniknout přes mozkovou bariéru, což z něj činí nejlépe absorbovatelný typ hořčíku. Je schopen proniknout do mozku a posílit receptory, které jsou zodpovědné za paměť a učení, zklidnění mysli a mozkový výkon. Výsledky jedné studie ukázaly, že staré krysy užívající magnesium threonate zaznamenaly 100% zlepšení v prostorové paměti a dokonce překonaly i mladší krysy, které neužívaly hořčík treonát. Nevýhodou této formy hořčíku je především cena, která je vysoká v porovnání s ostatními doplňky hořčíku.

Citrát

Citrát hořečnatý je dobře dostupný a může být i doporučován, ale v porovnání s výše zmíněnými formami není tak přínosný. Ve vyšším množství se u této formy již můžou projevit některé gastrointestinální potíže, avšak méně než u běžných forem jako je oxid hořečnatý.

Jaké jsou kofaktory hořčíku ?

Je otázka, zda lze využít plné výhody hořčíku, pokud nejsou současně brány i některé jeho kofaktory (spolupracující látky). Nedostatek kofaktorů může ovlivnit míru absorpce, jelikož minerály podobně jako vitamíny v těle často pracují společně pro udržení optimálního stav.

Bór - Bór pomáhá regulovat absorpci minerálů, stejně jako metabolismus a hladiny estrogenu. Pomáhá také využívat vápník, což je také kofaktor hořčíku.

Draslík - Hořčík a draslík pracují společně při regulaci elektrolytů v krvi a buňkách. Jedním z nejlepších zdrojů draslíku jsou banány.

Selen - Hrstka para ořechů dodá více než denní doporučené množství pro selen, který je anitoxidantem, zvyšuje imunitu a podporuje tok krve. Je však potřeba nepřehánět to se selenem, jelikož ve větších množství může být naopak škodlivý. Další možností doplnění selenu v rozumějších dávkách než para ořechy je pomocí speciálních druhů pivovarských kvasnic obsahující selen.

Vitamin D zvyšuje absorpci hořčíku. Ideálním zdrojem vitamínu D je pobyt na slunci s dostatečnou intenzitou, což však v závislosti na ročním období a vzdálenosti od rovníku, nemusí být vždy možné.

Vitamin K2 - Vitamin K2 pracuje s hořčíkem, vápníkem a vitamínem D, aby je udržoval vyvážené a reguloval správné ukládání vápníku. Nejvíce je obsažen v japonském pokrmu natto a částečně v některých sýrech jako Brie, Gouda nebo Eidam.

Nejhorší formy hořčíku :

 • Oxid - Tato forma hořčíku je levná a často se vyskytuje jako součást v multivitamínových doplňcích. Není v těle dobře absorbována a ve vyšších množstvích může být projímavá a není proto doporučená.
 • Laktát (projímavé účinky)
 • Síran (dobrý pro externí aplikaci)
 • Aspartát (z důvodu navázání na stimulační neurotransmitter aspartát, který je potenciálně neurotoxický)
 • Karbonát (uhličitan hořečnatý)

Tyto formy nabízejí většinou nízkou míru vstřebatelnosti a některé mají využití především jako laxativní prostředek. Hořčík sulfát, známý také jako Epsomská sůl však může užitečný např. pro hořčíkové lázně, ne však pro ústní doplnění.

Pro účely vnější aplikace hořčíku jako jsou koupele je též vhodná forma chlorid hořčíku jež je velmi dobře rozpustný ve vodě.

Symptomy nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku je často obtížně zjistitelný, jelikož v běžných krevních testech není snadno detekován. Je to z toho důvodu, že téměř veškerý hořčík v tělě je uložen v kostech a orgánových tkáních, zejména v srdci. Odhaduje se, že pouze 1% z celkového hořčíku v těle lze skutečně nalézt v krvi.

Orgány v lidském těle, které vyžadují nejvíce hořčíku zahrnují mozek, hladkou svalovinu srdce a zažívacího traktu, kosterní svaly a vaječníky u žen. Následkem toho jsou některé z nejvýznamnějších příznaků nedostatku hořčíku takzvaná mozková mlha, špatná paměť, potíže s koncentrací, svalové křeče, slabost, fibromyalgie, migrény, bolesti hlavy, úzkost, deprese a PMS.

To jsou některé z běžných příznaků, ale hořčík se také podílí na více než 300 různých enzymatických procesech v těle, takže příznaky nedostatku se mohou značně lišit.

Jaké jsou nejlepší zdroje hořčíku v potravinách?

 • Špenát
 • Kakao
 • Avokádo
 • Dýně
 • Sušené meruňky
 • Datle, banán, maliny
 • Mandle, kešu, pinové a vlašské ořechy
 • Brokolice, kapusta
 • Fazole, cizrna, hnědá rýže
 • Losos, tuňák, makrela
 • Minerální vody